6 juni 2024


Israel fortsätter att fälla bomber över Gaza, med många massakrer som följd. Några bombade områden var avsedda som säkra humanitära zoner, dit israeliska myndigheter meddelade att Gaza-bor skulle fly. Det finns nu inga fungerande sjukhus och ambulanser i Rafah. Trots det senaste utslaget från ICJ fortsätter Israel sina militära operationer. All eyes on Gaza.

Kristus, du blev människa och finns i Gaza, vi kommer till dig med ett eko av psalmistens klagan – ”Varför Herre, står du så långt borta och håller dig dold i tider av nöd?” (Ps 10:1). Herre, skapa i oss ett envist hopp, som bär oss oavsett vår förståelse, vår förmåga eller vår tro. Verka genom oss, O, Herre, i dessa mörka tider. Herre, i din nåd… hör vår bön.

Den 30 maj var Shadi Khoury tillbaka i israelisk domstol. Han är barnbarn till Samia Khoury, en av Sabeels grundare. Shadi arresterades brutalt 2022, tillsammans med andra barn som anklagades falskt för att ha stört och planerat att skada israeler. Sedan dess har Shadi varit under husarrest med en lång serie av rättegångar och förhör i försöken att fälla honom. Trots det lyckades Shadi den 2 juni ta examen från High school, med stöd från sina föräldrar, vänner och lärare i Friends School i Ramallah.

Barmhärtige Gud, vi ber för Shadi och hans familj som lider under imperiets grymhet. Vi tackar dig för stödet från hans skola trots allt och ber dig att stärka Shadi i tider av svaghet, och hela honom genom frigörelse. Herre, upplys dem som är blinda för sitt deltagande i förtrycket. Vi minns ordspråket att ”Sanna ord består för alltid, falskt tal bara ett ögonblick” (Ord 12:19). Herre, i din nåd… hör vår bön.

Över 2 miljoner människor i Gaza löper fortfarande risk att inte ha tillräckligt med mat och hälften riskerar svält. Människor i Gaza, många av dem barn, har dött på grund av den skapade svälten. Rapporterna om svälten i Gaza kan inte beskriva hela skalan av lidande. Nyheter som tar sig ut och når oss från Gaza är kanske bara toppen av ett isberg. Enligt UNRWA har “food insecurity” ökat med 80 % sedan december. Dessutom har FN slutat ge hjälp på grund av bristande säkerhet orsakad av den israeliska militära invasionen av Rafah.

Du, de svältandes Gud, vi ber för de miljoner Gaza-bor som genomlider en konstruerad svält. Mångfaldiga den lilla hjälp och maten som når in i Gaza – som du gjorde när du mättade de 5000 – och stoppa denna fasa av svält. Herre, vi ber också för våra förtryckare som genomgår en egen svält genom sin brist på kärlek och ånger. Vi håller fast vid vår tro att ”De förtryckta får äta och bli mätta, de som sökt sig till Herre, får prisa honom” (Ps 22:27). Herre, i din nåd… hör vår bön.

Under en militär-räd i Ramallah förra veckan, avlossade israeliska styrkor tårgas, skarp ammunition och ljudbomber i en frukt- och grönsaksmarknad. Den sattes i brand och palestinsk brandkår fick bekämpa elden under flera timmar. Minst en palestinier skadades i attacken. Attacken är en symbol för den förstörelse människor på Västbanken hela tiden upplever.

Gudomlige Skapare, du gav oss förtroendet att vårda din goda skapelse. Herre, hjälp oss att uppfylla vårt ansvar genom att göra motstånd mot de imperier som är vårdslösa med sin makt och förstör allt i sin väg. Vi minns att ”Den vise fruktar och skyr det onda, dåren trampar självsäkert på” (Ord 14:16). Herre, låt de som har makt nyktra till och ge oss visdom när vi kämpar för rättvisa. Herre, i din nåd… hör vår bön.

Sabeels vänner i Tyskland har flitigt arbetat för rättvisa och fred i Palestina-Israel. De har skrivit flera brev till de tyska kyrkoledarna, som inte agerat mot de pågående händelserna i Palestina-Israel. Dessutom har de översatt teologiska palestinska källor till tyska. De har också hjälpt till med en föreläsningstur för Tent of Nations i Tyskland och varit engagerade i olika andra aktiviteter.

Helige Gud, du har skapat oss till att vara i gemenskap med varandra. Herre, vi tackar dig för vänskapen och arbetet som utförs av Sabeels vänner i Tyskland och alla de som ser framför sig en rättvis fred i Palestina-Israel. Herre, fortsätt att verka genom alla människor runt om i världen så att din vilja kan ske på jorden. Herre, i din nåd… hör vår bön.

Sabeel-Kairos i Nederländerna är med i organisering av protester med ämnet ”Jesus har lämnat byggnaden”. Under de sex närmast kommande söndagarna organiserar vännerna vandringar ut ur kyrkorna som protest mot ett ljumt ställningstagande för lidandet i Gaza och mot brist på handling. Vandringarna ut ur kyrkorna är en utmaning för alla kyrkliga församlingar att delta i.

Kärleksfulle Gud, tack för kärleken från våra vänner över hela världen, som fortsätter att visa oss sin kärlek genom sina arrangemang och arbete för rättvisa. Vi tackar dig för ledarskapet i Sabeel-Kairos Nederländerna och för alla som vill delta i protestvandringarna. Välsigna alla som bevittnar ditt ”upp-och-nedvända kungarike” genom att bryta status quo. Herre, i din nåd… hör vår bön.

Tillsammans med Kyrkornas Världsråd ber vi för länderna, Lesotho, Namibia, Sydafrika och Eswatini.

Herre, i din nåd… hör våra böner.

Om Sabeel´s Wave of Prayer

Sabeel inbjuder varje vecka till bön för aktuella ämnen i regionen. Bönerna, som sprids i Sabeels nätverk, används under Sabeel Jerusalems reflektion och mässa varje torsdag och i församlingar runt om i världen. Då människor lyfter dessa böner 12.00 lokal tid varje torsdag, sköljer denna ”bönens våg” över världen.

Översättning: Marianne Claesson

Vill du få bönen skickad direkt till din mejladress? Skriv till sabeelsverige@gmail.com